banner_isbank
arzum log
tsf logo_2015
gsb logo 2019
Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası’nda İkinci Tur Sonrası Altı Oyuncu Tam Puanda
dsc00171Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası’nda ikinci tur geride kalırken tam puanla zirvede altı oyuncunun kaldığını görüyoruz: IM Atalık, WCM Can, WCM Onur, WCM Şahin, Hafize Demirtaş ve Zeynep Çiftçi. Bu altılıyı 1,5 puanlı WGM Öztürk Örenli, WFM Duran, WCM Yıldız ve Azra Ece Koç takip ediyor.
Günün kuşkusuz en dikkat çekici sonucu şampiyonanın iki numaralı seri başı ve Türkiye kadın satrancına damgasını vurmuş isimlerden biri olan WGM Kübra Öztürk Örenli karşısında Azra Ece Koç’un aldığı beraberlikti. Dört At Açılışı’nda beyaz taşlarla rakibine neredeyse hiçbir zaman üstünlük elde etme fırsatı tanımayan Azra Ece Koç, zaman zaman büyük üstünlük fırsatları da elde ettiği oyunu berabere tamamlayarak önemli bir yarım puan elde etti ve kağıt üzerinde IM Atalık ve WGM Öztürk Örenli arasında geçmesi beklenen şampiyonluk yarışında diğer oyuncuların da söz sahibi olacağını böylece göstermiş oldu.
IM Atalık, model bir parti oynayarak Nino Kalaycı’yı beyaz taşlarla yenmeyi başarırken günün dikkate değer diğer iki partisi de Çiğdem Onur-Eylül Çelik ve Julia Gökbulut-Hafize Demirtaş eşleşmeleriydi. Çiğdem Onur beyaz taşlarla çok iyi bir Sicilya partisi oynarken Hafize Demirtaş da pozisyonel üstünlüğünü oldukça dakik bir şekilde kazanca çevirmesini bildi ve iyi bir teknik gösterdi.
Şampiyonanın üçüncü turu 15 Haziran Salı günü TSİ 15.00’te başlayacak.
IM Can Arduman ve birbirinden değerli konuklarının canlı yorum ve analizleri ile şampiyona heyecanını TurkishChess isimli YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
Şampiyonanın karşılaşmalarına yönelik soru ve yorumlarınızı Federasyonumuzun Instagram ve Twitter (@turkishchess) sayfalarından ilgili görsellerin altına #ArzumKadınlar2021 etiketini kullanarak yazabilirsiniz.
Haber: Tarık Selbes
dsc00138
dsc00144
dsc00155
dsc00171
dsc00173
 
Turkish Chess Federation © 2021